> Мінская вобласць > Валожынскі раён > мястэчка Івянец > Касцёл Святога Аляксея
Івянец. Касцёл Святога Аляксея
Івянец. Касцёл Святога Аляксея

Івянец | Касцёл Святога Аляксея - Каментарыі

Год пабудовы (перабудовы): 1905-07
Каардынаты:
53° 53'44.19"N, 26° 44'35.43"E
Бітва ў Івенцы 1907
Дрэнная выйшла тут справа з-за крыжа хрысьціянскага. У Івенцы есьць касьцёл і цэрква. Цэрква перароблена з даўнейшага касьцёлу. Каталікі-мяшчане паставілі пасьля «свабоды» 4 крыжы ў мястэчку і хацелі ластавіць пяты крыж каля цэрквы. I паставілі. Але па цяперашняму эакому каталікі ня мелі праяа ставіць крыж свой каля цэрквы, і выйшаў прыказ эемскага перанесьці.
Калі прыехаў прыстаў выкапаць той крыж і пераставіць на могілкі, сабралася шмат баб. Бо івенецкія мужчыны блізка ўсе муляры і расходзяцца летам ма работу.

Як тоькі паліцыя пайшла з могілак, мяшчане забралі крыж і бочнымі вуліцамі панесьлі яго і ўкапалі зноў недалека ад таго месца, дэе ён стаяў даўней, каля агароду Бурака. Тут паліцыя наляцела на народ з нагайкамі. У стражнікаў паляцелі камяні. Паўліна Мікуцкая сьцягнла нават стражніка з каня, хоць яна і яшчэ 4 кабеты былі пабіты нагайкамі. Адным словам, выйшла бітва.
Не абышлося і без крыві. Стражнікі пачалі страляцы і эабіта была Нядзьведзкая. старушка 63 гадоў -

«НН» №25. 1907
Szanowni Państwo "Gazeta Świateczna" nr 1279 z dnia 26.06(09.07) 1905 r. informowała o wizytacji parafii kamienieckiej ks. arcybiskupa hr Jerzego Szembeka (kościoły w Iwieńcu były zamknięte i przerobione na cerkwie prawosławne)

Z parafii Kamieńskiej pod Rubieżewiczami, w guberni mińskiej, piszą do nas:

Dziwna rzecz, że nikt z naszych stron do tego czasu nie napisał do Gazety o szczęściu, jakiegośmy się dzięki Opatrzności doczekali. Dnia 29 (16) maja przyjechał do nas z parafii Pierszajskiej Arcybiskup hr. Szembek i raczył przebyć u nas aż jedenaście dni. Zwiedził wszystkie należące do tej parafii kaplice, gdzie nawet księża od lat kilkudziesięciu nie bywali.

W majątku Naborowszczyźnie, gdzie jest największa kaplica, kilkaset osób starszych i młodszych przystąpiło do sakramentu Bierzmowania.

Dnia 4-go czerwca (22 maja) Arcybiskup poświęcił w miasteczku Iwieńcu fundamenty pod budowę nowego kościoła, który ma być wzniesiony pod wezwaniem Św. Aleksego. O cóż tam było za zgromadzenie ludu! Nikt nie myślał, aby miasteczko to miało być kiedy tak ludne. Wielu przybyło z okolic o mil dziesięć. Od samego rana po wszystkich drogach było pełno ludzi, a w zajazdach i po zaułkach napchano wozów i koni. Nawet Żydzi okazywali radość z przybycia arcybiskupa.

Zbudowali bramę powitalną, a przed jadącymi księżmi zdejmowali czapki z daleka. Arcypasterz przyjechawszy do ich bramy wyszedł z kolasy i pobłogosławił chleb i sól podane na pięknej tacy. Po poświęceniu fundamentów kościoła księża odśpiewali litanię do Wszystkich Świętych, potem Arcypasterz w otoczeniu kilku księży odprawił sumę w tymczasowej kaplicy, pobudowanej z desek i przystrojonej zielenią.

Po sumie dziekan Michalkiewicz z parafii Złotej Górki w Mińsku wygłosił naukę i wzruszył nią ludzi tak, że płakali głośno, jakby na pogrzebie. Najpamiętniejszym stał się dla nas dzień Wniebowstąpienia Pańskiego. Był to ostatni dzień pobytu u nas tak wielkiego gościa. Tu już napływ ludzi był nieporównany. Koło kościoła jest dużo miejsca, jak mało gdzie, a jednak i połowa ludzi się nie zmieściła. Tłoku jednak nie było, dzięki proboszczowi Zarakowskiemu, który potrafił utrzymać ludzi w porządku i dokazał więcej niż kilkudziesięciu stróżów porządku.
Prośba jego skutkowała lepiej, niż wszelkie groźby.

Po nieszporach Arcypasterz miał mowę pożegnalną przed kościołem. Kiedy powiedział: „Nie mogę rozstać się z wami, na pożegnanie jeszcze do was przemówię...", to wszyscy byli do łez rozrzewnieni. Niech Bóg wynagrodzi wszystkich, którzy przyczynili się do tego, żeśmy tutaj takiego szczęścia doznali.

J.Ch.
Uprzejmie proszę o poprawienie wezwania czerwonego kościoła - prawidłowo: kościół pw. św. Aleksego w Iwieńcu, zob. http://www.iwieniec.plewako.pl/zarys/index.html

Gratuluję doskonałego portalu radzima.org
Stanisław J. Plewako
Iwieniec („czerwony kościół“) – parafia p.w. pw. Św. Aleksandra

1903 – poczatek odprawiania nabożeństw przez proboszcza z kamienia w kaplicy cmentarnej.
1904-1907 – ks. Lucjan Szczerba (w), był faktycznie filialista parafii Kamień
1904 – pozwolenie na budowe murowanego kościoła
1905 – (22.05) poświęcenie kamienia węgielnego pod kościoł św. Aleksandra (abp. J. Szembek)
1907 – przeniesienie karne ks. L. Szczerby, za samowolne postwaienie krzyza przydroznego.
1907 – ks. Jan Kozilewicz
1907 – (10.12) reerygowanie parafii katolickiej w Iwieńcu, i (23.12) poświęcenie kościoła.
1920-1922 – ks. Leopold Mackiewicz (p), parafia należy do dekanatu rakowieckiego, kaplice: cmentarna i Tupaliszcze.
2000 - o. Jerzy Sima (OFMConv)
адказаць
Глядзець усім абавязкова!! Цікавейшы і прыгажэйшы храм на старажытных каталіцкіх могілках. Фота передаюць толькі частку той прыгажосці.

Дадаць паведамленне

*
*
*
*