> Гродзенская вобласць > Карэліцкі раён > вёска Асташын > Сядзіба Грабоўскіх / Жывіцкіх (Асташын Мураваны)
Асташын. Сядзіба Грабоўскіх / Жывіцкіх (Асташын Мураваны)
Асташын. Сядзіба Грабоўскіх / Жывіцкіх (Асташын Мураваны)

Асташын | Сядзіба Грабоўскіх / Жывіцкіх (Асташын Мураваны) - Каментарыі

Год пабудовы (перабудовы): XVIII-XX
Каардынаты:
53° 27'14.34"N, 26° 10'29.91"E
Ruiny dworu Ostaszyn Murowany nabył w 1922 roku Otton Żywicki. Nowy właściciel widoczny jest na dole zdjęcia (przedstawia ruiny dworu). Stoi na schodach. Widoczna jest na nim zrujnowana część budynku lewego i resztki murów budynku prawego.
Żywiccy odbudowali Ostaszyn inaczej. Nie wznieśli budynku środkowego, tylko odbudowali schody opuszczające sie tarasowo do ogrodów i stawów. Pozostałością ich jest "zielony pagórek" widoczny miedzy domami na zdjęciu zrobionym w 2001 roku. Po zniszczeniach ostatniej wojny, kołchoz odbudował te budynki niższe o jedno piętro z przeznaczeniem na magazyny. Widoczny na tym zdjęciu trzeci budynek (pierwszy z lewej, trochę cofnięty od pozostałych) to tak zwana "oficyna",i ona jedna zachowała się w stanie najbardziej zbliżonym do przedwojennego.
Пани Ирена! Архивные документы и воспоминания Яна Булгака, сына Валериана Булгака, продавшего Грабовскому свое имение Осташин Мурованый, подтверждают Вашу информацию. Меня интересует судьба Живицких после 1939 г. и их потомков. Николай Гладкий, уроженгец д. Кайшовка, соседней с Осташином. адказаць
Z dokumentów historycznych wynika, że w Ostaszynie znajdowały się dwa majątki ziemskie i dwa dwory. Starszy z nich, zbudowany w XVII w. przez Szykowskich należał od XVIII w. do początków XX w. do Grabowskich. Drugi dwór powstał w pobliżu później na skutek jakogoś podziału familijnego i na początku XX w., należał do Bułhaków.

Oba dwory ostaszyńskie (zarówno Grabowskich jak i Bułhaków) zostały zniszczone w czasie I wojny światowej. Nie są mi znane dalsze dzieje zabudowań Bułhaków. Natomiast zniszczone prez I wojnę światową zabudowania dworu Grabowskich kupił wraz z ziemią w 1922 r. mój stryj (brat mojego ojca) Otton Żywicki. Rodzina Żywickich odbudowała budynki dworskie, ale nie zupełnie w tym stylu, co dawne.

Odbudowany przez Żywickich dwór w Ostaszynie został ponownie zniszczony - spalony przez partyzantkę w maju 1943 r. Po wojnie władze radzieckie odbudowały budynki na potrzeby kołchozowe. Obecnie zabudowania te nabył mieszkaniec wsi Łuki, p.Włodzimierz KWIETKA, przeprowadza tam prace remontowe. адказаць
Pani Ireno,
dziekuje bardzo za poprawku! Z Ostaszynym istniala niepewnosc.Na starych mapach wojskowych z lat 30h sa tylko 2 folwarki Ostaszyn, i niestety, Ostaszyn Murowany nie byl podpisan.
Proszę o wiadomość na podstawie jakich dokumentów zamieszczone na tej stronie zdjęcia nazwane są "Dwór gospodarczy Bułhaków". Jestem w posiadaniu dokumentów, że dobra te, nazywane OSTASZYN MUROWANY były własnością do 1922 roku rodziny GRABOWSKICH. 16 maja 1922 r. na mocy aktu kupna-sprzedaży dobra te nabył od ówczesnego właściciela, hr. Henryka Grabowskiego, OTTON ŻYWICKI. Rodzina Żywickich władała majątkiem Ostaszyn Murowany do wybuchu II wojny światowej. Obecnie zabudowania te nabył mieszkaniec wsi Łuki, p.Włodzimierz KWIETKA, przeprowadza tam prace remontowe i zamieszczone zdjęcia przedstawiają stan dzisiejszy. адказаць

Дадаць паведамленне

*
*
*
*