> Гродзенская вобласць > Ваўкавыскі раён > горад Ваўкавыск

Ваўкавыск на мапе

Ваўкавыск - фота і помнікі

Першая пісьмовая згадка: 1252

Магчымыя варыянты:
Ваўкавыск Волковыск Wołkowysk Vaŭkavysk Volkovysk Vawkavysk

Каардынаты:
53° 9'46.51"N, 24° 27'54.61"E

Што паглядзець у Ваўкавыску

Страчаная спадчына

Ваўкавыск. : Адметнасці | фота выбраных помнікаў

Ваўкавыск.  Забудова XIX - пачатку ХХ ст. Забудова XIX - пачатку ХХ ст.

Мураваная забудова ў Мастах

Ваўкавыск.  Капліца-пахавальня Капліца-пахавальня

Капліца-пахавальня каля касцёла ў Ваўкавыску

Ваўкавыск.  Сядзіба Сядзіба

Сядзібны дом XIX ст. Па легендзе тут у 1812 г. месьціўся штаб 2-й расейскай арміі, якой камандаваў П.І. Баграціён. Але ж, хутчэй за ўсё, будынак быў пабудаваны пазьней – ў сяр. ХІХ ст.

Ваўкавыск.  Гарадзішча Гарадзішча

Гэты курган па легендзе насыпаны на брацкай магіле шведаў, што загінулі пры штурме Ваўкавыска ў 1656 годзе. Называюць усе яго - і месцічы, і ў літаратуры - “Шведская гара”

Ваўкавыск.  Вуліцы гораду Вуліцы гораду

Памятны знак з сымбалем горада — ваўком. Усталяваны ў 2005 г. да 1000-годдзя Ваўкавыска

Ваўкавыск. : Страчаная спадчына | фотаздымкі

Ваўкавыск.  Царква Святых апосталаў Пятра й Паўла

Ваўкавыск. Царква Святых апосталаў Пятра й Паўла (XIX) Царква на здымку пач. ХХ ст. Фота © Віктар

Ваўкавыск.  Сінагога Вялікая

Ваўкавыск. Сінагога Вялікая (XIX?) Вялікая сынагога на здымку 1916 г. (www.szukamypolski.com) Фота © Tomasz Wiśniewski (www.szukamypolski.com)

Каментарыі

Witam, jestem z rodziny Narusz
W odpowiedzi na wiadomość Pana Jana Narusz. Rodzina mojego taty pochodzi z Wołkowyska. Pradziadek Adam miał kamienicę przy ulicy Szosowa 2. Miał czworo dzieci Edwarda, Józefa, Wiktora i Marię. Edward i Maria zmarli w Wołkowysku, Józef i Wiktor zostali przesiedleni. Przyjechali do Milicza...
Szukam informacji o krewnej Wilhelminie Kordas z domu Malkiewicz, która zmarła w szpitalu w Wołkowysku po urodzeniu córki. Zmarła prawdopodobnie w końcu września lub na początku października 1941 roku. Szukamy też grobu Wilhelminy Kordas z domu Malkiewicz. Szukamy też informacji o rodzicach: Józefie Malkiewiczu i Katarzynie Malkiewicz z R...
Witam poszukuje informacji o Wilhelminie Malkiewicz ur. w 1906 roku, prawdopodobnie w Szostakowie, ojciec jej Józef Malkiewicz (pracował w 1936roku w kancelarii zamku w Nieświeżu) matka Katarzyna z Rogalskich, rodzeństwo Anna Klażyńska (nauczyciele z okolic Nieświeża), Wiktoria (też wyszła za maż za nauczyciela), bracia Stanisław i P...
Hallo,
potrzebna mi jest pomoc bym mogl zobaczyc dawna ulice Ignacego Kraszewskiego Nr 14 w Wolkowyskach. Moze ktos moze mi pomoc?
Dziekuje z gory!!!...
Apel!
Do wszystkich moich rodaków w Polsce związanych z Kresami. Odwiedzajcie swoje małe ojczyzny, miejsca pochodzenia swoich bliskich. Odnawiajcie i utrzymujcie kontakty z żyjącymi krewnymi, nawiązujcie więzi z mieszkającymi na Kresach naszymi rodakami.
Pozdrawiam
Kazimierz Niechwiadowicz
http://www.kresy.pl/zobacz-kresy,miejsca?zobacz/pazdziern...