> Мінская вобласць > Валожынскі раён > вёска Кіявец > Царква Святой Тройцы
Кіявец. Царква Святой Тройцы
Кіявец. Царква Святой Тройцы

Кіявец | Царква Святой Тройцы - Каментарыі

Год пабудовы (перабудовы): XVIII (1), 1919 (2), 2003 (3)
Каардынаты:
53° 59'0.73"N, 26° 53'17.30"E
"Ziemia Lidzka" nr 9 z dnia wrzesień 1938 r

Grób profesora Grodka nauczyciela Adama Mickiewicza w Kijowcu
Do zapomnianych grobów należy zaliczyć i grób profesora Uniwersytetu Wileńskiego Godfryda Ernesta Grodka nauczyciela Adama Mickiewicza.
Znajduje się on na cmentarzu kościelnym w Kijowcu, miejscowości położonej przy trakcie Raków – Iwieniec w odległości 14 kilometrów od Rakowa.
Ten grób zapomniany odnalazł w roku 1937 miejscowy ksiądz Żuk, który przy pomocy wiernych doprowadził go do właściwego stanu. Grobem tym obecnie opiekuje się proboszcz z Rakowa. Ernest Grodek (Greoddeck), uczony filolog, profesor literatury łacińskiej i greckiej, był najwybitniejszą postacią na wydziale literackim. Gruntowny znawca klasycznej filologii, znający przy tym dobrze język polski i wielbiący jego siłę i bogactwo, mógł on doskonale wtajemniczyć swoich uczniów w piękno poezji klasycznej. Był on mistrzem wolnomularstwa w Wilnie i zwolennikiem filozofii XVIII wieku.
Dzięki wykładom prof. Grodka, geniusz Mickiewicza mógł później rozwinąć wspaniałe swe skrzydła. Z chwilą kiedy zaczął rozkoszować się Byronem, poeta żartobliwie nadmienił, że ani mu się śniło zostać Grodkiem.
Szanowni Państwo miejscowość Kijowiec w 1921 r. należała do gminy Raków powiat Stołpecki, według Spisu powszechnego z dnia 30.09. 1921 r. wynikało:

Kijowiec folwark:
Budynków mieszkalnych - 6
Ludność ogółem - 30
Mężczyzn - 17
Kobiet - 13
Ludność wyznania:
Rzymsko - Katolickiego - 17
Prawosławnego - 12
Innego Chrześcijańskiego - 1
Narodowość:
Polska - 10
Białoruska - 19
Inna - 1

Kijowiec wieś:
Budynków mieszkalnych - 6
Ludność ogółem - 23
Mężczyzn - 12
Kobiet - 11
Ludność wyznania:
Rzymsko - Kat. - 12
Prawosławnego - 11
Narodowość:
Polska - 17
Białoruska - 6
в. Кіявец, Яршэвіцкі сельсявет

461. ЦАРКВА (архіт.). На заходняй ускраіне вёскі. Пабудавапа ў 1919 г.
з дрэва.Крыжова-купальны храм сіметрычна-восевай аб'ёмна-прасторавай кампазіцыі складаецца з прамавугольных зрубаў бабінца, асноўнага аб'ёму, апсіды і нізкіх бакавых прыбудоў. Над бабінцам надбудавана двух'ярусная шатровая званіца (чацвярык на чацверыку). Над сяродкрыжжам васьмігранны барабан з купалам. Гары-
зантальна ашаляваныя сцены прарэзаны прамавугольнымі аконнымі праёмамі. Галоўны ўваход вырашаны ганкам на слупах.
Царква — помнік народнага драўлянага дойлідства. (л. м. Кулагін.)
"Gazeta Polska" nr 236 z dnia 12 (24).10.1872 r.

Trąba powietrzna przed dwoma tygodniami nawiedziła w powiecie Mińskim, majętność Kijowiec. Dwie minuty trwał straszny zamęt powietrzny, i w tym krótkim czasie, las na przestrzeni dwudziestu przeszło morgów został literalnie (dosłownie) skruszony na szczapy. Ogromne sosny, zmiażdżone, wyrwane całkiem, zostały przeniesione jakby pach jaki o kilkaset kroków od miejsca gdzie rosły. Zniszczenie jest tak zupełne, że cała ta przestrzeń lasu przedstawia obraz nie jakiejś olbrzymiej drwalni. Trąba nie rozniosła zniszczenia po okolicy, gdyż skruszywszy las kijowiecki, ustała jakby nożem uciął. Lud prosty widzi w tym wszystkim siłę diabła, i włościanie miejscowi nie odważają się kupować drewna stamtąd, mówiąc, że zakażone są mocą piekielną.
G.H.
"Историко-статистическое описаніе минской епархіи 1864"
12) Села Кіевца Косьмо-Демянская, нынѣ Св. Троиц кая, седьмаго класса, деревяная церковь, построенная въ 1716 году помѣщиками Пожарицкими, а въ 1850 году обновленная прихожанами.
Штатнаго годичнаго жалованья причту 140 руб.
Земли при ней усадебной, пахатной, сѣнокосной и подъ лѣсомъ около 60 десятинъ.
Прихожанъ мужескаго пола 420 и женскаго пола 478 душъ.
Къ ней принадлежатъ деревяныя церкви: 1) въ деревнѣ Галимцахъ Богородичная; 2) въ имѣніи Тупальщинѣ Св. Аннинская. "
Kijowiec (język białoruski - Кіявец), (język rosyjski - Киевец) – wieś na Białorusi w obwodzie mińskim, w rejonie wołożyńskim, . W okresie międzywojennym wieś leżała ok 10 km od granicy wschodniej rubieży II Rzeczypospolitej wchodząc w skład gminy Raków, województwa wileńskiego.

Historia
W 1716 roku zostaje wybudowana przez właścicieli ziemskich Pożaryckich drewniana cerkiew Kosmo-Dziemiańska, później Święto Troicka, 7- klasy.
W 1850 wyremontowana przez parafian.
Duchowieństwo pobierało stałą roczną pensję 140 rubli oraz posiadała ziemię orną, sianokośną i pod lasem, około 60 dziesięcin.
Parafianie: płci męskiej 420, płci żeńskiej 478 dusz.
Przynależą do niej drewniane cerkwie :

1) we wsi Galimce - Bogarodzicielki;
2) w majątku Tupalszczyzna - Św. Anny.


W 1928 r. Kijowiec w gminie rakowskiej w powiecie mołodeczańskim.
Właściciel majątku Kijowiec: Borys i Adelajda Jeśkow.
Sołtys: Bazyli Mołożawy
Zastępca: Paweł Supranowicz
Kijowiec duchowieństwo:

Proboszcz cerkwi prawosławnej: duchowny Sylwester Jewfimczyk

Szkoła powszechna:
- kierownik: Antoni Zielonko,
- nauczycielka: Maria Skopówna


Przed wybuchem II wojny światowej w Kijowiec był podzielony na: wieś. majątek i folwark.

Ilość bud. mieszk. Ilość bud. gosp. Ilość mieszkańców

Kijowiec - wieś 6 13 34

Kijowiec - majątek 2 5 47

Kijowiec - folwark 1 3 8

Majątek składał się z murowanego dworu, lodowni, gorzelni, serowarni oraz obór. Majątek posiadał ok. 700 ha lasów i ok. 700 ha ziemi ornej.

Do 1939 roku właścicielką Kijowca była Adelajda Jeśkowa zd. Osmołowska siostra Jerzego Osmołowskiego, żona pułkownika Mikołaja Jeśkowa, oficera cara Mikołaja II.

Właścicielami Kijowca byli wcześniej min.: Łascy, Hartingowie i baronowa Sokołowa.

We wsi znajdował się młyn wodny.

Ludzie związani z Kijowcem

1. Jerzy Osmołowski

2. Gotfryd Ernest Groddeck -nauczyciel łaciny uczył m.in. Adama Mickiewicza -pochowany na cmentarzu prawosławnym w Kijowcu


Na podstawie:

1."Историко-статистическое описаніе минской епархіи 1864"

2."Kalendarz mołodeczański na 1928r."


Przesyła do wiadomości informację o odnalezieniu na cmentarzu w Kijowcu grobu prof. Gotfryda Ernsta Grodecka - Nauczyciela Adama Mickiewicza - całe zdarzenie miało miejsce w 1937 r.

Jak poinformowała gazeta łódzka "Echo" nr 211 z dn. 31.07.1937r. w artykule pt. "Zapomniany grób prof. Grocka (powinno być Grodecka) Nauczyciela Adama Mickiewicza".

Cyt:"Wilno 31.07.1937r. Na zapadłej prowincji przy trakcie Raków - Iwieniec w odległości 14 kilometrów od Rakowa, w Kijowcu została w 1935 roku wybudowana staraniem ks. Żuka kaplica katolicka pod wezwaniem Serca Jezusowego. Kościół stanął na miejscu, gdzie i ongiś stała kaplica katolicka ufundowana swego czasu przez rodzinę Łaskich, odebrana przez Rosjan, a następnie przez nich zniszczona.
Na miejscowym cmentarzu ksiądz Żuk odnalazł zapomniany grób zmarłego w Kijowcu profesora Grodecka, nauczyciela Adama Mickiewicza. Grobem tym zaopiekował się proboszcz z Rakowa i przy pomocy wiernych doprowadził go do właściwego stanu. W małej świątyni co tydzień zbiera się coraz większe grono wiernych aby wysłuchać Mszy św., słowa Bożego, a często otrzymać od księdza radę i pomoc.
Obecnie ksiądz Żuk zamierza rozpocząć budowę kaplicy w Duszkowie koło Rakowa"
Witam, szukam jak największej ilości zdjęć miejscowości Kijówiec. Zdjęcia które znajdują się na tej stronie i dotyczą cerkwi św Trójcy posiadam, za wszelkie inne serdecznie dziekuje.

Дадаць паведамленне

*
*
*
*